0
مشاوره رایگان
021-77568212
0

سئو منفی واقعیت ها و شایعات درباره آن

هر تاکتیکی که هدف آن ایجاد تأثیر منفی بر رتبه یک سایت یا URL است را سئو منفی می گویند. سئو منفی با هدف قرار دادن هاست و دامنه به دنبال تاثیر منفی بر سایت خاصی باشد. سئو منفی برای رسیدن به این هدف اقدام به دستکاری متغیر‌هایی در لینک‌ها، محتوا و رفتار مخاطبان می‌کند. سئو منفی جزء تکنیک‌هایی از سئو است که به کارگیری آن توسط گوگل منع شده‌است. کارشناسان زیادی باور دارند که تاثیر سئو منفی بر روی سایت‌ها روز به روز کمتر شده و گوگل با گذشت زمان بهتر می‌تواند فعالیت‌های سئو منفی را کشف و خنثی کند.

negative seo skeleton

آیا سئو منفی واقعیت دارد؟

گوگل به طور رسمی اعلام کرده بود که سئو منفی تاثیر گذار نیست اما به نظر می‌رسد راهکارهایی وجود دارند که منجر به افت رتبه سایت رقبا می‌شود.

اگر راهکاری وجود دارد که شما بتوانید در اثر استفاده بیجا از متغیرهای سئو مانند لینک‌ها به سئو سایت خود آسیب بزنید، پس یک فرد دیگر نیز می‌تواند همین کار را با سایت شما انجام دهد و به رتبه سایت شما آسیب وارد کند.

گوگل در ادامه کمی در بیان خود درباره سئو منفی تغییر ایجاد کرد و در این باره چنین گفت:

گوگل سخت تلاش می‌کند که اجازه ندهد مدیران سایر سایت‌ها بتوانند به رتبه سایت شما صدمه وارد کنند یا باعث شوند که سایت شما از صفحه نتایج جستجو حذف شود. اگر شما نگران لینک‌های دیگر سایت‌ها به سایت خود هستید می‌توانید از مدیران آن سایت‌ها بخواهید که این لینک‌ها را حذف کنند. گوگل هیچ کنترلی بر روی محتوای منتشر شده در سایت‌ها ندارد و خودتان باید برای برطرف کردن این مشکل دست به کار شوید.

نکته: درصورتی که گوگل در وبمستر از شما بخواهد که لینک‌های اسپم را حذف کنید و سایتی به شما امکان حذف لینک اسپم تولید شده در سایت خودش را نداد در وب مستر براحتی می توانید از ابزار Disavow  استفاده کرده و لینک مذبور را غیر فعال کنید.

با این جمله گوگل، به نظر می‌رسد که سایت های رقیب ممکن است به سایت شما آسیب وارد کنند.

یکی از تکنیک های سئو منفی که تاثیر آن را بر روی سایت‌های مختلف می‌توان مشاهده کرد، ایجاد لینک برای سایت رقیب، در سایت‌های ارائه محتواهای (مستهجن، فروش دارو، شرط بندی، وام‌های ربا مانند) است. جالب است بدانید برای تاثیرگذاری منفی چنین فعالیت‌هایی حتی لازم نیست که لینک مستقیم ایجاد شود تنها کافیست که سایتی که به چنین سایت‌هایی لینک می‌دهد، سایت شما را نیز در لیست سایت‌هایی که به آن لینک داده اضافه کند و سایت شما با شکست مواجه خواهد شد. اینفلوئنسر مارکتینگ بر روی تعیین ریسک سرمایه‌گذاری بر روی سایت‌هایی که دارای بک لینک در چنین سایت‌هایی هستند، تاثیر زیادی می گذارند. حتی گوگل با تمام توان خود ممکن است تصمیم بگیرد که سایتی که از چنین سایت‌هایی لینک دریافت کرده را در لیست صفحه نتایج جستجوی خود به نمایش نگذارد.

شما چه بخواهید بصورت تصنعی برای واژه‌های مربوط به چهار محتوای ذکر شده رتبه کسب کنید و چه رقبای شما برای شما دام پهن کرده باشند، تجربه نشان داده است که رتبه گیری سایت شما برای چنین محتواهایی درصورتی که سایت شما در واقع حاوی محتوای مرتبط با آنها نباشد غیر ممکن است. دلیل آنکه این چهار نوع محتوا اینچنین اهمیت دارند، بالا بودن ترافیک جستجو برای آنها است. بسیاری از سایت‌ها در حال حاضر خودشان برای دستیابی به کلمات کلیدی مرتبط با چنین محتواهایی تلاش می‌کنند در حالی که در واقع سایتشان فاقد محتوای مدنظر است و ازدیاد چنین سایت‌هایی باعث شده که گوگل به شدت از رتبه‌گیری سایت‌های غیر مرتبط با چنین محتواهایی جلوگیری کند.

negative SEO3

سئو منفی و هک کردن 

طبق تعریف عمومی این دو واژه می‌توان گفت که بین سئو منفی و هک ارتباط وجود دارد. سئو منفی و هک ممکن است مقاصد مشترکی داشته باشند. ولی لزوماً به یک معنا نیستند. هکر به معنی شخصی است که بصورت غیر قانونی برای دستیابی به اطلاعات یک سیستم دست به اقدامات غیر قانونی می‌زند.

حملات هکری زیادی به سایت‌ها صورت گرفته که هیچ منفعت مالی یا اطلاعاتی برای هکر نداشته و صرفاً به دلیل آسیب‌رساندن به یک سیستم حمله صورت گرفته‌است. این موضوع باعث شده که در قوانین برخی کشورها سئو منفی نوعی هک به حساب آمده و جرایم آن مطابق جرایم هک در نظر گرفته‌شود.

در قوانین ایران برای جلوگیری از سوء برداشت از کلمات، کلیه اقداماتی که باعث تخریب، سوء استفاده بدون اجازه از اطلاعات و.... می‌شود جرم تلقی می‌شود و هک و سئو منفی هر دو جرم به‌حساب می‌آیند.

Negative SEO attack2

 

ظرفیت هایی که سئو منفی برای انجام کار خود استفاده می کند

1-تغییر دید کاربران در سئو منفی

درج کامنت‌های منفی درباره سرویس ارائه شده بصورت منظم و روزانه، اگر درج کامنت را به تایید مدیر محدود کنید این مشکل برای شما پیش نخواهد آمد.

2-استفاده از لینک ها در سئو منفی

  • ایجاد هزاران لینک به سایت رقیب که همگی از سایت‌های بد تهیه شده‌اند. گوگل و کارشناسان مستقل گوگل مانند مت کاتس Matt cutts در باره اثرگذاری این شیوه تردید خود را اعلام کرده‌اند ولی اگر لینک‌ها در سایت‌هایی با چهار نوع محتوای ذکر شده در بالا باشد، همچنان احتمال آسیب سئو سایت وجود دارد.
  • خرید بک لینک از سایت‌‌هایی که در گوگل پنالتی شده‌اند یا خرید بک لینک از سایت‌هایی که به فروش بک لینک شهرت بالایی دارند. تاثیر گذاری این روش هم مورد تردید است. مت کاتس درباره اثر بخشی این روش می‌گوید که: هزینه انجام آن بیش از هزینه لازم برای سئو کردن سایت برای رسیدن به رتبه بهتر در گوگل برای کلمات کلیدی پر ترافیک خواهد بود. که عملاً به معنی مقرون به صرفه نبودن این روش برای سئو منفی است.

negative seo2

3-محتوا و نحوه استفاده از آن در سئو منفی

  • تولید کامنت‌های اسپم به صورت کامنت‌هایی با به کارگیری کلمات کلیدی به منظور بالابردن میزان کلمات کلیدی در صفحه و نمایش متفاوت صفحه برای موتورهای جستجو، اگر تعداد این کامنت‌ها زیاد باشد و بصورت اتوماتیک تولید شوند ممکن است به عنوان هک در نظر گرفته‌شوند. برای اجتناب از این روش باید درج کامنت را به درج کد کپچا توسط کاربر محدود کنید یا درج کامنت را محدود به تایید مدیریت سایت کنید.
  • ایندکس کردن آدرس سایت یا URL با محتوای بد، اگر هکرها بتوانند با نفوذ به سیستم مدیریت محتوای سایت CMS در سایت شما محتوا درج کنند این روش قطعاً هک محسوب خواهد شد. استفاده از سیستم‌های مدیریت محتوای متن باز خطر چنین حملاتی را بیشتر خواهد کرد.
  • درج عکس‌های حجیم سایت شما در دیگر سایت‌ها و وبلاگ‌ها به صورت Hotlinking با هدف بالابردن میزان ترافیک سرور شما و کاهش سرعت بارگذاری سایت، این روش همچنان بر روی سئو سایت شما موثر است و گوگل و دیگر مرورگرها اهیمتی به دلیل کند بودن سایت شما نمی‌دهد. آنها سایت‌هایی را که بهترین تجربه کاربری را ارائه می‌دهند را به کاربران خود معرفی خواهند کرد.
  • negative seo4

سئو منفی یک فعالیت غیر قانونی

اگر سئو منفی به عنوان هک در نظر گرفته‌شود در بیشتر کشورهای دنیا جرم تلقی می‌شود. اگر ثابت شود که شما از تکنیک‌های سئو منفی برای کاهش رتبه سایتی استفاده کرده‌اید بعید به نظر می‌رسد که امکان تبرئه داشته باشید. به هر حال این موضوعی است که یک وکیل حقوقی بهتر می‌تواند درباره آن اظهار نظر کند.

negative seo attack

Comments (0)

هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

نظر خود را بنویسید

  1. درج نظر به عنوان مهمان! عضو شوید و یا وارد حساب کاربری شوید
Attachments (0 / 3)
Share Your Location