0
مشاوره رایگان
021-77568212
0

وب‌اپلیکیشن پیش‌رونده یا PWA چیست؟

وب اپلیکیشن های پیش رونده یا PWA اپلیکیشن های موبایلی هستند که در قالب وب ارائه می شوند. در واقع این تکنولوژی تجربه مشابه کار اپلیکیشن موبایل را بر روی وب ارائه می دهند. این اپلیکیشن ها به دلیل استفاده از رویکرد طراحی App Shell باعث می شوند هنگام استفاده احساس کار با اپلیکیشن کاملا بومی(native) منتقل می شود. از آنجایی که این نوع اپلیکیشن ها تحت وب هستند به دستگاه های خاصی محدود نمی شوند. اپلیکیشن های PWA در تمامی دستگاه ها از جمله دسکتاپ، گوشی موبایل، تبلت و … به صورت یکپارچه اجرا می شوند.

PWA for Apple

این اپلیکیشن ها همانند سایر اپلیکیشن های موبایل برای دسترسی سریع می توانند در صفحه home گوشی قرار بگیرند. همچنین قابلیت نصب دارند، بدون اینکه نیاز به دانلود در مارکت های اپ یا اپ استور باشد.این نوع اپلیکیشن ها مزایی نسبت به اپلیکیشن های بومی دارند. یکی از این مزایا حذف واسطه هست. برای استفاده از این اپلیکیشن ها کاربر مستلزم به دانلود آن در مارکت های اپ یا اپ استور نیست و سازنده نیاز نیست بر اساس قوانین مختلف مارکت های مختلف اپلیکیشن را منتشر کند بلکه خودش به طور مستقل اپلیکیشن را در اختیار کاربران می گذارد. همچنین این نوع اپلیکیشن ها نیاز به ارائه نسخه های بیشتر جهت به روز رسانی ندارند، تغییرات انجام شده بلافاصله و به صورت خودکار اعمال می شوند.
اشتراک گذاری این اپلیکیشن ها از طریق لینک انجام می شود یعنی شما با قرار دادن آدرس URL مربوطه می توانید امکان نصب اپلیکیشن را به افراد بدهید. همچنین می توانید لینک را با استفاده از کد QR ارائه دهید.

pwa vs native

 

یکی از مزایایی که وب‌اپلیکیشن پیش‌رونده فراهم می‌کند این است که قادر است تا وقتی که اینترنتی وجود ندارد بارگذاری شود و در پس‌زمینه همگام‌سازی شود.

چرا به وب‌اپلیکیشن‌های پیش‌رونده نیاز داریم و چه مزایایی دارند؟

1.قابل اعتماد بودن
برنامه باید سریعا بارگذاری شود و وقتی که اینترنتی وجود ندارد یا شبکه ضعیفی مانند ۲G وجود دارد، بارگذاری شود. تحقیقات گوگل نشان می‌دهند که ۵۳ درصد کاربران وقتی بارگذاری یک صفحه وب بیش از ۳ ثانیه طول بکشد، آن صفحه را ترک می‌کنند.

2.سریع بودن
اسکرول کردن‌ها و transitionهای صفحه باید وقتی که کاربر با آن تعامل می‌کند، نرم باشند. همه از اسکرول‌های ضعیف بدشان می‌آید.

3.پاسخگو بودن
برنامه باید در تمام سایزها و دستگاه‌های مختلف جا بگیرد.

4.قابل نصب بودن
برای نزدیک بودن وب‌اپلیکیشن‌ها به برنامه‌های بومی ،باید قابل نصب باشند و به همراه دیگر برنامه‌ها، در صفحه خانه قرار بگیرند، تا کاربر بتواند با یک کلیک به آن‌ها دسترسی داشته باشد.

5.قابل درگیری بودن
برنامه باید بتواند کاربر را درگیر همه چیز نگه دارد. مثلا دارای اعلانات باشد.

 

pwa advantage

 

تفاوت وب اپلیکیشن های پیش رونده یا PWA با وبسایت های واکنش گرا

وب اپلیکیشن های پیش رونده سریع تر از وبسایت ها هستند. بر اساس آمار به دست آمده اگر زمان بارگذاری وبسایت طولانی شود کاربران صفحه را ترک خواهند کرد. اما این نوع اپلیکیشن ها به سرعت اجرا می شوند و اطلاعات جدید نیز در پس زمینه اپلیکیشن به روز می شوند و کاربران نیاز ندارد برای مشاهده به روز ترین اطلاعات منتظر بماند.
این نوع از اپلیکیشن ها نسبت به وبسایت ها بسیار پویا تر عمل می کنند، حتی امکان ارسال اعلان(پوش نوتیفیکیشن) نیز همانند اپلیکیشن های بومی وجود دارد.

pwa phone

وب‌اپلیکیشن پیش‌رونده و فریم‌وورک‌های رابط کاربری مدرن

یک وب‌اپلیکیشن پیش‌رونده هیچ ربطی به فریم‌وورک مورد استفاده شما ندارد، بلکه فقط باید کامپوننت‌های مورد نیاز آن را داشته باشید.

وب‌اپلیکیشن‌های پیش‌رونده دقیقا چگونه بدون اینترنت باز می‌شوند؟

همه ما می‌دانیم که برنامه‌های بومی بدون اینترنت باز می‌شوند؛ زیرا وقتی که آن‌ها را دانلود کرده و نصب می‌کنیم، منابع مورد نیاز مانند کامپوننت‌های رابط کاربری و برخی داده‌ها در داخل دستگاه ذخیره می‌شوند. در وب‌اپلیکیشن‌های پیش‌رونده نیز همین اتفاق می‌فاتد.

یک وب‌اپلیکیشن پیش‌رونده، فایل‌های HTML، فایل‌های CSS و عکس‌های موجود را در cache‌ مرورگر ذخیره می‌کند و توسعه‌دهندگان می‌توانند کاملا آن را کنترل کنند. تمام این موارد، با استفاده از Service Workerها به دست می‌آیند.

PWA progressive web app

 

کامپوننت‌های فنی یک وب‌اپلیکیشن پیش‌رونده چه هستند؟

یک وب‌اپلیکیشن پیش‌رونده، برخی کامپوننت‌های فنی مهم دارد که با هم کار می‌کنند و وب‌اپلیکیشن معمولی را انرژی می‌دهند. این کامپوننت‌ها برای یک وب‌اپلیکیشن پیش‌رونده خوب مورد نیاز هستند:

1. ServiceWorker

۲. فایل Manifest

۳. Https

 

pwa progressive web app

 

1. Service Worker

برنامه ما مستقیما با شبکه صحبت می‌کند و اگر شبکه‌ای وجود نداشته باشد، صفحه دایناسور معروف نمایش داده می‌شود.

در اینجا فرصتی برای بهینه‌سازی این روند وجود دارد. در اولین بارگذاری، Service Worker تمام منابع مورد نیاز را در cache‌ مرورگر ذخیره می‌کند. وقتی که کاربر برای بار بعدی از برنامه دیدن می‌کند، Service Worker کش را بررسی کرده، و قبل از این که حتی اتصال شبکه اینترنت را بررسی کند، پاسخ را به کاربر بر می‌گرداند.

یک Service Worker، فقط یک کامپوننت JavaScript است که به عنوان یک پروکسی بین مرورگر و شبکه کار می‌کند. Service Worker همچنین اعلانات را مدیریت می‌کند.

این می‌تواند کارایی برنامه شما را تسریع دهد؛ چه دستگاه شما به اینترنت متصل باشد، و چه نباشد. توسعه‌دهنده کنترل کاملی بر روی رفتار برنامه، و نحوه پاسخ آن در سناریوهای مختلف دارد.

حتی می‌توانید پس از این که فرایند caching تمام شد و برای مشاهده آفلاین آماده شد، با یک اعلان کوچک به کاربر اطلاع دهید.

pwa service worker

۲. فایل Manifest

فایل manifest، یک فایل پیکربندی JSON است که شامل اطلاعاتی درباره برنامه شما مانند آیکون، نام کوتاه برنامه، رنگ‌ پس‌زمینه یا تم می‌شود.

اگر فایل manifest وجود داشته باشد، مرورگر Chrome به طور خودکار نصب برنامه را شروع می‌کند. اگر کاربر موافقت کند، آیکون برنامه به صفحه اصلی اضافه می‌شود و وب‌اپلیکیشن پیش‌رونده نصب می‌شود.

۳. Https

ها قابلیت رهگیری درخواست‌های شبکه و تغییر پاسخ آن‌ها را دارند. Service Workerها تمام کارها را در سمت کاربر انجام می‌دهند. از این رو، یک وب‌اپلیکیشن پیش‌رونده به پروتکل HTTPS نیاز دارد.

Service Workerها قابلیت دریافت اعلانات و همگام‌سازی در پس‌زمینه را دارند، که قطعا تجربه کاربری را ارتقا می‌دهند. این دو مورد اختیاری هستند، اما برای فراهم کردن یک تجربه بومی مانند مناسب هستند.

pwa http

 

ابزار و کتابخانه‌ها

تعداد کمی ابزار اوپن سورس وجود دارند که توسعه وب‌اپلیکیشن‌های پیش‌رونده را آسان‌ می‌کنند.

Lighthouse ابزاری است که می‌توانند در قبال هر صفحه وبی اجرا شود، و یک گزارش تهیه کند. این قابلیت می‌تواند در حین توسعه استفاده شود.
Workbox مجموعه‌ای از کتابخانه‌هایی است که توسط Google اوپن سورس شده است و می‌تواند برای ایجاد فایل‌های Service Worker استفاده شود. Workbox همچنین استراتژی‌های caching‌ مختلفی برای عکس و دیگر منابع را در خود دارد.
خلاصه می‌توانید مطمئن باشید که یک وب‌اپلیکیشن پیش‌رونده می‌تواند به شما کمک کند. امیدوارم این مقاله برای شما پرکاربرد بوده باشد.

Comments (0)

هیچ نظری برای این پست ثبت نشده

نظر خود را بنویسید

  1. درج نظر به عنوان مهمان! عضو شوید و یا وارد حساب کاربری شوید
Attachments (0 / 3)
Share Your Location