اخیرا جاسوس افزاری کشف شده که توانایی دسترسی به تاریخچه ی گفتگوهای تلگرام را دارد . این جاسوس افزار که تی زی (TiZi) نامیده می شود ، می تواند به روت دستگاه دسترسی پیدا کند و به این ترتیب به سراغ تصاویر شخصی ، تاریخچه تماس و چت های پیام رسان هایی مانند فیسبوک ، واتس اپ و تلگرام برود و حتی قدرت دسترسی به چت های رمزگذاری شده تلگرام را نیز دارد .

علاوه بر این ؛ تی زی توانایی عکاسی با دوربین دستگاه و همچنین شنود توسط میکروفن دستگاه را نیز دارد . تمامی این موارد ، خطرناک بودن TiZi را مشخص می کند . که البته خبر های خوب و بدی نیز در این رابطه موجود می باشد :

{keyword} tizi-750x300 نفوذ جاسوس افزار TiZi به چت های تلگرام - فارسیان وب | طراحی سایت | بهینه سازی سایت

خبر خوب اینکه  آسیب پذیری هایی که توسط این جاسوس افزار مورد استفاده قرار می گیرند ، در آپریل ۲۰۱۶ به واسطه یک به روز رسانی در اندروید برطرف شده اند .

و خبر بد این است که بسیاری از کاربران ، این به روز رسانی را دریافت نکرده اند و هنوز در معرض خطر این جاسوس افزار قرار دارند .

در انتها گفتنی است که طبق آمار گوگل ، اپلیکیشن های آلوده به این جاسوس افزار بیشتر توسط کاربران کشور کنیا دانلود شده است . البته در برخی کشور های دیگر مثل آمریکا ، گوشی های آلوده به این جاسوس افزار وجود دارند . گوگل در آن زمان ، آن اپلیکیشن ها را شناخت و حذفشان کرد و به دستگاه هایی هم که آلوده به این جاسوس افزار بودند ، پیام هشدار فرستاد . و بعد از به روز رسانی Play Protect ، گوگل با قدرتی بیشتر به شناخت جاسوس افزار Tizi پرداخته است .